Obsah

Viete, ako trávia Vaše deti čas na internete?

Typ: ostatné
plagatMilí kolegovia, spoluobčania,

týmto listom sa na Vás neobraciam len ako na zamestnancov rezortu vnútra, ale predovšetkým ako na rodičov, poručníkov či vychovávateľov školopovinných detí a mládeže. Od začiatku marca sa nachádzame v náročnej a vyčerpávajúcej dobe, kedy pandémia vírusu COVID-19 skúša naše sily. Mnohí z Vás majú okrem pracovných a iných povinností aj tie rodičovské. Zo dňa na deň, ste sa stali učiteľmi v domácnosti a možno sa stretávate so situáciami, v ktorých by ste potrebovali poradiť'.

Viete, ako trávia Vaše deti čas na internete? Viete, s kým su v kontakte a aké informácie o sebe a svojom sukromí zdiel'ajú verejne? Máte vedomost' o tom, či sa zapájaju do diskusii? V on-line prostredí na deti a mládež okrem pozitívnych informácii striehne vel'a rizík. Patrí medzi ne sexuálne obt'ažovanie, šikanovanie, vydieranie a mnoho d'alšieho. Ako týmto rizikam predchadzat' a ako sa o nich s tými najzranitel'nejšími rozprávat'?

Chceli by sme Vám preto dat' do pozornosti slovenskú verziu brožúry k on-line bezpečnosti pre rodičov, ktorá obsahuje aj šest' rád rodičovstva vo viacerých jazykoch. Tento návod ukazuje hlavne problémy  spojené  s internetovou  bezpečnost'ou  a zahŕňa praktické tipy a rady ako ich riešit'.

Bezpečnost' detí v on-line priestore musi byt' pre našu spoločnost' jednou z priorít. Vedú ma k tomu najmä tieto udaje:

22 % deti v Europe dostalo aspoň jednu správu so sexuálnym obsahom (v roku 2019);

54 % slovenských detí ma tendenciu zdôverit' sa s problemom kamarátovi,

31 % rodičovi a 22 % by o svojej skúsenosti radšej nepovedalo nikomu.

Zaroveň je vel'mi dôležité, aby ste vedeli, že v pripade potreby sa máte na koho obratit'. Okrem policie sú tu pre vás aj informačné kancelárie pre obete trestných činov zriadené v každom krajskom meste. Ich pracovníkov môžete oslovit' osobne, telefonicky, e-mailom alebo prostrednictvom on-line poradne.

 

korona online brozura

rodicovstvo v case koronavirusu

 

plagat

 


Prílohy

Vytvorené: 9. 12. 2020
Posledná aktualizácia: 9. 12. 2020 13:27
Autor: