Viete, ako trávia Vaše deti čas na internete? Viete, s kým su v kontakte a aké informácie o sebe a svojom sukromí zdiel'ajú verejne? Máte vedomost' o tom, či sa zapájaju do diskusii? V on-line prostredí na deti a mládež okrem pozitívnych informácii striehne vel'a rizík. Patrí medzi ne sexuálne obt'ažovanie, šikanovanie, vydieranie a mnoho d'alšieho. Ako týmto rizikam predchadzat' a ako sa o nich s tými najzranitel'nejšími rozprávat'?
Chceli by sme Vám preto dat' do pozornosti slovenskú verziu brožúry k on-line bezpečnosti pre rodičov, ktorá obsahuje aj šest' rád rodičovstva vo viacerých jazykoch. Tento návod ukazuje hlavne problémy spojené s internetovou bezpečnost'ou a zahŕňa praktické tipy a rady ako ich riešit'.
Bezpečnost' detí v on-line priestore musi byt' pre našu spoločnost' jednou z priorít. Vedú ma k tomu najmä tieto udaje:
22 % deti v Europe dostalo aspoň jednu správu so sexuálnym obsahom (v roku 2019);
54 % slovenských detí ma tendenciu zdôverit' sa s problemom kamarátovi,
31 % rodičovi a 22 % by o svojej skúsenosti radšej nepovedalo nikomu.
Zaroveň je vel'mi dôležité, aby ste vedeli, že v pripade potreby sa máte na koho obratit'. Okrem policie sú tu pre vás aj informačné kancelárie pre obete trestných činov zriadené v každom krajskom meste. Ich pracovníkov môžete oslovit' osobne, telefonicky, e-mailom alebo prostrednictvom on-line poradne.
rodicovstvo v case koronavirusu